Szülőszoba 6. adás - Krisztina doktornő 2. epizód
Szülőszoba adatlap: Krisztina doktornő, 38. hét, 2. gyermek, gluténérzékenység
A cöliákia sem leküzdhetetlen akadály, ha kisbabát szeretnél. Ez Krisztina belgyógyász doktornő üzenete a betegeinek és a sorstársainak.
„A fel nem ismert cöliákia, gluténérzékenység gyakran okoz meddőséget, illetve spontán vetélést. Az én esetemben a cöliákia nem okozott gondot a teherbeesésnél, mivel már előtte elkezdtem a diétát.”
Krisztinánál Péter születése előtt két évvel diagnosztizálták a cöliákiát, vagyis az autoimmun eredetű gluténérzékenységet, ahogy a köznyelv hívja. Követte a diétás tanácsokat és ma már akkor is kezet mos, ha liszttartalmú ételhez ér a keze. Még annak az esélyét sem adja meg, hogy érintkezzen a gluténnal. A család többi tagja viszont nem küzd ezzel a betegséggel. Hogyan főznek? Hogyan oldják meg, hogy együtt étkezzenek? Mi van a konyhában és a hűtőben?
Gyerekkacaj a konyhából
Már az ajtó előtt állva hallom a gyerekkacajt, ez biztos Péterke – bocsánat: Péter, nem becézgetnek ebben a családban, és a Péter amúgy is gyönyörű így: Péter! - Péter… szóval Péter, Krisztina két éves kisfia. Hamar be is bizonyosodik, hogy nem tévedtem, egy csuda jófej szőke kisfiú bújik elő édesanyja mögül. Nem ismeretlen a számunkra, hiszen a névfeliratok alatt ő cikázik a Szülőszoba képernyőjén, amiért nagyon hálásak vagyunk… Pár óra elteltével önfeledten szaladgál már körülöttünk. Krisztina a 37. hétben jár, második babáját várja a szíve alatt: Emesét. Péter talán még nem is tudja, milyen nagy felelősség vár rá is. Hamarosan ugyanis egy kislány bátyja lesz.
Megismerkedésünk után az utunk egyenesen a konyhába vezet, ugyanis a fiatal doktornőnél 2014 szeptemberében lisztérzékenységet – cöliákiát azonosítottak.
„Az év elejétől nem éreztem jól magamat, fogytam, gyenge voltam. Eleinte semmi komolyabb jelentőséget nem tulajdonítottam a rosszulléteimnek, a sok munkára és a stresszre fogtam. Augusztusban, három napos hasmenést követően, haematochesia (véres széklet) jelentkezett. Ekkor megijedtem. Rájöttem, hogy ennek már a fele sem tréfa.”
Ez volt az a pont, amikor Krisztina úgy döntött, hogy a végére jár a tüneteknek. Felkeresett egy gasztroenterológus szakorvost, aki gyomor- és vastagbéltükrözést javasolt. A vizsgálat során súlyos vékonybélboholy sorvadásra derült fény, a minták alapján az orvosa ekkor már cöliákiára gyanakodott. Ezt követően jöttek sorban a vizsgálatok. Tükrözés, vérvétel. Keresték a betegségre jellemző ellenanyagokat.
„A diagnózist követően, visszatekintve, elég régóta megvoltak a tüneteim, mint például a haspuffadás. Főleg jobb oldalra lokalizálodó, görcsös hasi fájdalom, hasmenés, fogyás, vashiányos vérszegénység.”
Amikor megtudta, hogy tényleg cöliákiás, a vagány és pozitív életszemléletű Krisztinát egyből a megoldások kezdték el foglalkoztatni. Nem volt szomorú, sem kétségbeesett. Ma már vidáman és őszintén mesél nekem a tapasztalatairól. Szinte megszokta, hogy ezzel a betegséggel éli a mindennapjait. Ma már nem teher neki, hogy a cöliákia egyetlen gyógymódja, az élethosszig tartó diéta. Emiatt semmi olyat nem ehet, amiben esetleg csak nyomokban is, de glutén van.
„Sokan mondják, hogy ők csak kicsit gluténérzékenyek, de olyan, hogy valaki csak kicsit gluténérzékeny, olyan nincs.”
A búza, rozs, árpa és az ebből készült termékek használata tilos (kenyér, liszt, tészta, sör, whisky, vodka, müzlik). És még a keresztszennyeződésre is figyelnie kell! Feldolgozás, előállítás során ugyanis az eredetileg „tiszta” ételünk (rizs, fűszerek, szója, gyümölcsök) is érintkezhet gluténnal. Például a zabban eredetileg nincsen glutén, de amelyik csomagon nincs feltüntetve, hogy mentes, azt nem szabad fogyasztani. A hüvelyesek is gluténmentesek, de feldolgozás során szennyeződhetnek. Ezért Krisztina mindig átválogatja, többször átmossa, akár egy éjszakán át is áztatja őket.
„Az én esetemben a cöliákia nem okozott gondot a teherbeesésnél, mivel már előtte elkezdtem a diétát. Azonban fel nem ismert cöliákia gyakran okoz meddőséget, illetve spontán vetélés!”
Fontos, hogy érzékeljük és figyeljünk a testi tünetekre:
emésztőszervi tünetek: hasi diszkomfort, puffadás, hasmenés vagy székrekedés, fogyás
bőrtünet: ekcéma, Duhring betegség (dermatitisherpetiformis)
felszívódási zavar következtében: vashiányos vérszegénység, csontritkulás
A belgyógyász doktornő kismama saját magának spéci kenyeret süt otthon keverék lisztből, amit külön helyen tárol. Egyébként az egész család gluténmentesen étkezik egy asztalnál Krisztinával, de ebben az egyben eltér az étrendjük: a férje és a kisfia is esznek búzakenyeret. Emellett a fiatal doktornő tudatosan odafigyel arra, hogy azért Péter is kapjon egy kis glutént minden nap.
Gluténmentes kenyér recept Krisztinától
Hozzávalók:
250 gr gluténmentes liszt, 10g só, 4 evőkanál olívaolaj, tetszés szerinti mennyiségben magvak (lenmag, szezámmag, naprafórgómag), 2dl víz, fél Budakalászi élesztő, 1 kockacukor. A vízbe beleteszem a kockacukrot és élesztőt, langyosra megmelegítem. Ezt követően összekeverem egy kenyérsütő formában a hozzávalókat, hozzáadom az élesztős vizet és egy kanállal összekeverem. A tetejét bevágom késsel és bekenem olívaolajjal. 80C-ra előmelegített sütőben 40 percig kelesztem, majd 220C-on 30 percig sütöm.
Folyt. köv!
Krisztina doktornő 1. (előző) epizódot itt nézd meg:
Kövesd a Szülőszobát itt!
Facebook: https://www.facebook.com/szuloszoba/
youtube csatorna: https://www.youtube.com/watch?v=VMTe9FQor7U
BLOG: http://szuloszoba.blog.hu/
weblap: www.szuloszoba.hu